Објавено на:

Кремљ најави големи воени вежби на поранешните членки на СССР

t

Руското министерство за одбрана соопшти дека очекува зголемување на бројот на заедничките воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година. Рускиот претседател Владимир Путин во говорот на 29 септември за војната во Украина го обвини распадот на Советскиот Сојуз.

„Доволно е да се погледне што сега се случува меѓу Русија и Украина и што се случува на границите на некои други земји од Заедницата на независни држави. Сето тоа, нормално, е резултат на распадот на Советскиот Сојуз“, кажа Путин.

Деветте држави кои членуваат во ЗНД се Азербејџан, Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан, Молдавија, Русија, Таџикистан и Узбекистан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес ги стресе Турција и Грција

Земјотрес ја погоди Турција, а истиот го…

Столтенберг: Оружјето за Украина е патот кон…

На Украина ѝ треба повеќе оружје бидејќи…

Џанет Јелен: Ограничувањето на цената на руската…

Ограничувањето на цената за руската нафта донесена…

Украинскиот конфликт е „словенска братска војна“, вели…

Украинскиот конфликт е соочување меѓу две словенски…

Ива Матиќ- првата жена пилот во Македонија…

Луѓето треба да се ценат според квалитетите…