Објавено на:

Кремљ негира дека руската армија ја напаѓа фабриката за челик Азовстал во Мариупол

t

– Кремљ денеска негираше дека руските сили извршиле напад врз фабриката за челик Азовстал, последното упориште на украинските сили во пристаништето Мариупол, во југоисточна Украина.

– Наредбата беше јавно издадена (21 април) од главниот командант (Владимир Путин) да се откаже каков било напад. Во моментов нема напади, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Тој рече дека руските сили кои го опколиле комплексот на челичарницата интервенираат само за „многу брзо да ги спречат обидите“ на украинските борци да стигнат до борбени позиции од кои можат да пукаат, пренесува Бета.

Украинските сили вчера објавија дека руските сили „спроведуваат силен напад“ врз комплексот Азовстал, со тенкови и пешадија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Припадници на затворската полиција од Идризово знаеле…

Се истражува дали затворски службеници биле вклучени…

Газдите на Вардар и Пелистер апелираат за…

Двата големи ривали Вардар и Пелистер, кои…

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…