Објавено на:

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или ќе плаќате во рубљи или ќе запре испораката

t

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас на земјите кои одбиваат да се префрлат на новата шема за плаќање на рубљата, изјави во петокот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Очигледно, нема ништо бесплатно“, им рече Песков на новинарите.

Песков беше прашан дали оваа недела ќе заврши испораката на гас за финската компанија Гасум.

„Немаме информации за сите компании со кои Гаспром има договори. Ова не е наша привилегија. За детали, се разбира, треба да го прашате Гаспром“, рече портпаролот на Кремљ.

Во март, рускиот претседател Владимир Путин им нареди на владата, централната банка и Газпромбанк да ги развијат потребните алатки за да ги префрлат сите плаќања за рускиот природен гас од „непријателски држави“ во рубљи по 1 април. Мерката се однесува на земјите што воведоа санкции на Русија и ги замрзнаа нејзините девизни резерви.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…