Објавено на:

Кремљ: Процесот на преговори со Украина продолжува, но се оди тешко

t

Дискусијата за процесот со Украина продолжува, ни претстои долг пат кој досега оди со тешкотии, рече портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

„Ни претстои уште долг пат. Работниот процес продолжува, но оди малку потешко отколку што би сакале. Секако, би сакале поголема динамика од украинската страна“, рече Песков, одговарајќи на прашањето за изгледите за следните рунди разговори меѓу Русија и Украина.

Тој прецизираше дека преговарачкиот процес не бил прекинат и дека треба да продолжи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Невреме го зафати и Прилеп

Попладнево околу 18 часот регионот на Прилеп…

Ни треба целото оружје што го имате…

На Украина ѝ недостига оружје за контраофанзива,…

(Видео) Голем број демонстранти на протестот “Србија…

Со бројни транспаренти десетици илјади граѓани на…

Лукашенко: Згрешивме што не ја нападнавме Украина…

Единствената грешка на Русија и Белорусија беше…

Шолц ги убедува Германците: Поддршката за Германија…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека…