Кривична за скопјанец: Во село Љубин имал цел арсенал оружје

t

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против 30-годишно лице од скопското село Љубин за кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

Како што соопшти Јавното обвинителство, осомничениот, во неговата викенд куќа во селото Јаболце, држел експлозивна материја која на граѓаните им е забранета – една рачна бомба од непозната марка и модел. Освен ова, кај него биле пронајдени и делови од огнени оружја – рамки за автоматски и полуавтоматски пушки, како и седум испукани чаури низ дворот на оградената викендица.

Бидејќи постои опасност осомничениот да се даде во бегство за да го избегне кривичниот прогон, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албанскиот претседател: Го замолив Папата да го…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај, кој беше во…

Османи повикува да се здружиме и да…

Наредните години се години на расчистување конечно…

Бугарската еврокомесарка ѝ се налути а Холнандија:…

Бугарската еврокомесарка, Марија Габриел, ја коментираше одлуката…

Патници доживеале хорор на пат од Скопје…

„Не заспивајте, да не треба да кршиме“,…

МВР го најде осомничениот за кражбата на…

По преземени мерки и активности, вчера во…