Кривична пријава против скопјанец за неовластенотргување со отпад

t

СВР Скопје– Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Д.С.(43) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад”.

На 15.02.2022, полициски службеници од Единицата за економски и компјутерски криминал, инспектори од Државниот пазарен инспекторат и од Државниот инспекторат за животна средина извршиле контрола на импровизирано и нерегистрирано место за откуп и продажба на секундарни суровини во дворно место на ул.„Брсјачка буна” во Шуто Оризари-Скопје.

При контролата тие го затекнале пријавениот како неовластено тргува со отпад без регистрирано правно лице и без да поседува Дозвола за вршење на дејност – Складирање и третман на отпад, издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц вели: Германија ќе купува американски борбени авиони!

Германскиот канцелар Олаф Шолц ги потврди плановите…

Спасовски вели дека е тешко да се…

Министерството за внатрешни работи денеска поднесе една…

ДОЖИВЕАЛ СРЦЕВ УДАР НА СУДСКО РОЧИШТЕ

На 50-годишна возраст денеска почина поранешниот пратеник…

Левица удри по Мицкоски: Зошто не ги…

Можел Мицковски да вади приватњаци со 200…

Повеќе од 2.500 фоки пронајдени мртви во…

Околу 2.500 фоки се пронајдени мртви на…