Кризира хрватската влада: Полицијата изврши претрес во стан на хрватски министер

t

Полицијата утрово почна да го претресува станот на хрватскиот министер за градежништво, просторно планирање и државен имот Дарко Хорват, пренесува Хина, повикувајќи се на неофицијални информации од хрватските медиуми.

Полицијата и државното обвинителство се уште не се изјасниле околу таа информација.

Порталот Телеграм неофицијално дознава дека Хорват е поврзан со злоупотреба на службената положба и овластувањата.

Извори за порталот велат дека истражни органи ја проверуваат вмешаноста на Хорват во злоупотребите за кои е осомничена неговата поранешна помошничка Ана Мандац.

Ускок се сомнева дека таа, на барање на Јосипa Римац, поранешна градоначалничка на Книн, организирала државна помош за претприемачи од Министерството за економија во времето кога го предводел Хорват, пишува порталот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово: Убиени тројца напаѓачи, а уапсени се…

Косовската полиција официјално потврди дека тројца од…

“Спречен голем криминал”: Косовската полиција заплени 3,5…

Косовската полиција синоќа спречи шверц на над…

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЛУЃЕТО?! Полицаец ја…

Убиството на 21 годишната М.Б, Хрватка и…

Уапсен силувач на 11 годишно девојче во…

Хрватската полиција уапсила маж од околината на…

Нема да се јадат само макарони: Владата…

Од идната недела граѓаните може да очекуваат…