Кризира хрватската влада: Полицијата изврши претрес во стан на хрватски министер

t

Полицијата утрово почна да го претресува станот на хрватскиот министер за градежништво, просторно планирање и државен имот Дарко Хорват, пренесува Хина, повикувајќи се на неофицијални информации од хрватските медиуми.

Полицијата и државното обвинителство се уште не се изјасниле околу таа информација.


Порталот Телеграм неофицијално дознава дека Хорват е поврзан со злоупотреба на службената положба и овластувањата.

Извори за порталот велат дека истражни органи ја проверуваат вмешаноста на Хорват во злоупотребите за кои е осомничена неговата поранешна помошничка Ана Мандац.

Ускок се сомнева дека таа, на барање на Јосипa Римац, поранешна градоначалничка на Книн, организирала државна помош за претприемачи од Министерството за економија во времето кога го предводел Хорват, пишува порталот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европска одлука: Геј-паровите во Хрватска ќе можат…

Вишиот управен суд на Хрватска ја отфрли…

Хрватската академија на науките и уметностите бара…

Хрватската академија на науките и уметностите (ХАЗУ)…

Бразилската полиција ловеше наркобосови: 13 лица загинаа…

Најмалку 13 лица загинаа кога полицијата во…

“Утеха” од Милановиќ: Нема да бараме Србите…

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека,…

Српските медиуми гневни: Меѓу “кучињата” кои се…

Меѓу т.н кучиња на војната кои се…