Крлежи носители на Конго-кримска хеморагична треска пронајдени во Скопско

t

Во скопскиот регион се откриени крлежи кои си носители на вирусот на конго-кримската хеморагична треска, информираат од Комисијата за заразни болести и додаваат дека кај крлежите заловени во штипскиот и во велешкиот регион не била откриена конго-кримската хеморагична треска.

Од Комисијата за заразни болести велат дека нема место за паника и дека луѓето треба да бидат внимателни кога се движат во природа.

Годинава во Македонија во август беше регистриран првиот случај со конго-кримска хеморагична треска кога 27-годишна жена од штипското село Кучица почина.

Потоа беа регистрирани уште три случаи, но сите се веќе во добра здравствена состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров одговора на прашања на Инфомакс! Македонија…

Нема непртијателски држави и народи, туку непријателски…

(Видео) Хаос: Скопје и утрово е блокирано!

Скопје и утрово е блокирано поради Самитот…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Спасовски: Доверената организација на Самитот на ОБСЕ…

Степенот на безбедност во Скопје, за денешниот…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…