Кромидот не смее да се продава по 100 денари за килограм, вели Николовски

t

Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски кажа дека цената на кромидот достигнува до 100 денари за килограм, иако неговата реална цена е двојно пониска, односно треба да биде 50 денари.

Николовски кажа дека министерството дава поддршка за замрзнување на цените на одредени земјоделски производи.

Ова е време за солидарност, а не за профитерство. Јас нема да дозволам никој да се збогати на грбот на земјоделците и граѓаните. Производствена цена на кромидот е околу 20 денари по килограм за работна сила и дополнителни трошоци, а тоа значи дека со сите останати трошоци на трговецот, реалната цена треба да биде до 50 килограми за килограм – вели Николовски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Осветен манастирот на Тоше „Свето Преображение Господово“

– Манастирот „Свето Преображение Господово“ во Крушево,…

Шефот на македонската дипломатија го осуди убиството…

Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи…

Дестабилизирање на времето од вечер, утре на…

Променливо облачно, на повеќе места нестабилно време…

Рама за случувањата на Косово: Ова ни…

Премиерот Еди Рама реагираше по убиството на…

(Видео) Нови тензии на Косово: Истрели се…

Вршителот на должноста директор на косовската полиција…