Објавено на:

Кулеба во НАТО: Оружје, оружје, оружје

t

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска ги повика членките на НАТО да му го дадат на Киев сето оружје што му е потребно за борба против Русија.

– Мојата агенда е многу едноставна. Во неа има само три точки. Тоа се оружје, оружје и оружје, изјави Кулеба пред новинарите пред состанокот со министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел.


– Ги повикувам сите сојузници да ги остават настрана своите колебања и неподготвеноста да и обезбедат на Украина сè што и треба“, рече тој.

– Најдобар начин да и се помогне на Украина е да и се обезбеди на земјата се што и е потребно за да го стави рускиот претседател Владимир Путин на свое место и да ја порази руската армија, додаде тој.

Кулеба рече дека Германија може да направи повеќе во однос на испораката на оружје „со оглед на нејзините резерви и капацитети“ и дека донесувањето одлуки трае премногу долго.

– Додека Берлин има време, Киев нема, потенцираше Кулеба. – Колку повеќе и побрзо Украина добива оружје, толку повеќе животи ќе бидат спасени и помалку градови ќе бидат уништени, рече тој.

Украина го повикува Западот да ги зголеми испораките на потешко оружје, вклучувајќи системи за противвоздушна одбрана, артилерија, тенкови и авиони, додека Москва ја пренасочува својата офанзива кон исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Барајте алтернатива- Блокиран влезот на Скопје:…

Синдикалниот притисок за исполнување на нивните барања…

Метео: Сончево и многу топло време денеска…

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и…

Захарова: Нека побараат од Украина да им…

Британските власти треба да бараат од украинската…

(Видео) Најмалку осум лица ранети истрелување во…

Најмалку осум лица се ранети во истрелување…

Захариева: Западот го дели светот на оние…

Западните земји се уште имаат колонијален однос…