Објавено на:

Кулеба ги повика земјите на ЕУ да не ги плаќаат гасот и нафтата во рубљи

t

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, ги повика земјите од ЕУ да не прифатат да плаќаат за руските енергенси во рубљи.

Кулеба порача дека тоа ќе биде паметна и одговорна одлука.

Доколку која било земја од ЕУ ги послуша понижувачките барања на Путин да плати нафта и гас во рубли, тоа ќе биде како да и помагаме на Украина со едната рака, а на Русите да убиваат Украинци со другата – порача Кулеба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…