Објавено на:

Кулеба: Оние кои не ја поддржуваат Украина со оружје, де факто ја поддржуваат руската агресија

t

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба во бугарското народно собрание изјави дека оние кои денеска не и помагаат на неговата земја, тие и помагаат на Русија, јави дописникот на МИА од Софија.

Кулеба коментира дека е задоволен од средбите со министерката за надворешни работи на Бугарија Теодора Генчовска, со премиерот Петков и со претседателот Радев.

Пред бугарскиот претседател, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба повика да се прекине со флоскулата за војна меѓу двата братски словенски народи и рече дека ако Киев е пријател со Москва, тогаш тие се како Каин и Авел. Според Кулеба, Бугарија направила многу за евроинтеграциите и за бегалците од Украина. Што се однесува до воено-техничката помош што Бугарија може да и ја испрати на Украина – рече дека ја разбира внатрешно-политичката ситуација во земјата и додаде дека оваа одлука ја остава на бугарската влада.

Оние кои се двоумат и зборуваат против помагањето на Украина со оружје против Русија – тие според него, ја поддржува де факто руската агресија и убивањето на нејзините граѓани.

Тој говореше на седница на Комисијата за надворешна политика на бугарскиот парламент, на која присуствуваа и министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и амбасадорот на Украина во Софија, Виталиј Москаленко, поранешен амбасадор во Република Македонија.

Претседателката на надворешната комисија, Венцислава Љубенова од „Промената продолжува“ рече дека се што се случува во Украина сериозно и постојано се следи во бугарскиот парламент, бугарската држава, а особено бугарското општество. Дмитриј Кулеба беше примен и од претседателот на Народното собрание на Бугарија Никола Минчев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Гаревски: Мислам дека нема простор за…

Мислам дека нема простор за паника, но…

УЕФА ќе ја исфрли Барселона од ЛШ!?

Шпанските медиуми пишуваат дека Европската куќа на…

Бабунски избран за најдобар фудбалер во Дебрецин

Македонскиот репрезентативец Доријан Бабунски ја доби наградата…

Бочварски си платил казна за вработувањето на…

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски,…

Коста не бил жртва на булинг во…

По вонредниот увид во ОУ „Владислав Рибникар“…