Објавено на:

Кулеба: Почнува трансформацијата на украинските оружени сили според стандардите на НАТО

t

Украина влегува во нова фаза и ги прилагодува своите воени единици на оружје според стандардите на НАТО, соопшти денеска министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба.

„Влеговме во фундаментално нова фаза за која никој не ни сонуваше пред два месеца – трансфер на вооружените сили на Украина според стандардите на НАТО. Тоа веќе се случува“, изјави Кулеба.

Тој потсети дека се започнало со индивидуални мали чекори и одлуки, но претседателот Володимир Зеленски успеал да го убеди американскиот претседател Џозеф Бајден дека е време да се направи тој чекор.

„Прво пристигнаа хаубиците, но тоа е само почеток. Ќе дојде многу повеќе. Ова е историски момент, ова е историска пресвртница“, рече шефот на украинската дипломатија.

Агенцијата „Укринформ“ претходно ја пренесе изјавата на висок американски функционер кој ги посочи најавите од Пентагон за одржување вежби во Украина на 19 април, на кои украинските трупи ќе се обучуваат на ракување со американските хаубици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпански весник: Меси се враќа во Барселона?!

Шпанскиот спортски дневен весник „Diario sport“ пишува…

Вардар поразен од Целје: Струшкиот турнир има…

Струшкиот ракометен турнир кој летово се одржува…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Утре е Преображение Господово: Ова се народните…

Православна црква и нејзините верници утре го…

Кина забрзано купува злато: Увозот најголем во…

Кина забрзано купува злато. Кина купила повеќе…