Објавено на:

Кулеба при крај со нервите: Русите не надминаа во артилерија 15:1, ама ќе се бориме со лопати ако нема оружје

t

Украина „ќе се бори со лопати“ ако ѝ се одбие оружјето од Западот, изјави за украинските медиуми министерот за надворешни работи на Украина, Димитриј Кулеба.

Украина ќе продолжи да се бори против Русија дури и ако нема никакво оружје, затоа Западот треба да ја забрза испораката на оружје во Киев или да биде одговорен за смртта на своите војници, изјави во неделата министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба за германските медиуми.


„Ако не добиеме оружје, добро. Потоа ќе се бориме со лопати. Но, ние ќе продолжиме да се браниме, бидејќи ова е војна за нашето постоење“, рече Кулеба во интервју за јавниот сервис АРД.

Кулеба додаде дека руската артилерија ја надминала Украина во Донбас со 15 спрема 1, повторувајќи ги изјавите што неколку високи украински функционери ги дадоа во последно време. Киев не може да победи со таков дисбаланс на силите, рече шефот на дипломатијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…