Објавено на:

Кулеба при крај со нервите: Русите не надминаа во артилерија 15:1, ама ќе се бориме со лопати ако нема оружје

t

Украина „ќе се бори со лопати“ ако ѝ се одбие оружјето од Западот, изјави за украинските медиуми министерот за надворешни работи на Украина, Димитриј Кулеба.

Украина ќе продолжи да се бори против Русија дури и ако нема никакво оружје, затоа Западот треба да ја забрза испораката на оружје во Киев или да биде одговорен за смртта на своите војници, изјави во неделата министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба за германските медиуми.

„Ако не добиеме оружје, добро. Потоа ќе се бориме со лопати. Но, ние ќе продолжиме да се браниме, бидејќи ова е војна за нашето постоење“, рече Кулеба во интервју за јавниот сервис АРД.

Кулеба додаде дека руската артилерија ја надминала Украина во Донбас со 15 спрема 1, повторувајќи ги изјавите што неколку високи украински функционери ги дадоа во последно време. Киев не може да победи со таков дисбаланс на силите, рече шефот на дипломатијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

САД праќаат нова тура воена помош во…

САД се подготвени да и дадат на…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…