Објавено на:

Кулеба: Светот и должи на Украина безбедност, тропнавме на вратата на НАТО, која никогаш не се отвори

t

Украинскиот министер зборуваше за актуелната ситуација во Украина.

– Украина се откажа од нуклеарното оружје за доброто на светскиот мир. Потоа тропнавме на вратата на НАТО, но таа не се отвори. Безбедносниот вакуум доведе до руска агресија – напиша Кулеба на Твитер.

Тој додаде дека светот и должи на Украина безбедност и дека тие бараат од државите да одлучат какви безбедносни гаранции се подготвени да дадат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ГО ПРАВИМЕ ТОА ШТО АМЕРИКА ГО ПРАВИ…

Локацијата во Белорусија ќе биде готова до…

Цариниците пронашле мигрантка која се криела под…

Царинските службеници спречиле обид мигрантка илегално да…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Пренос на моштите на Свети Никифор, патријарх…

(Видео) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат…

Десетици луѓе се повредени во немирите што…

Загина тракторист – oва се деталите

Жител на селото Сачево на 69-годишна возраст…