Објавено на:

Кулеба се пожали: Некои членки на ЕУ ја третираат Украина како земја од втор ред

t

Шефот на дипломатијата на Украина се жали на „третманот како од втора класа“ на Киев од страна на ЕУ.

Министерот за надворешни работи Кулеба ги обвини некои земји од ЕУ за нивното очигледно „постапување како од втор ред“ кон Киев, откако германскиот канцелар Олаф Шолц му кажа дека нивната кандидатура за членство во ЕУ не може брзо да се следи.

Тој додаде дека „стратешката нејасност“ на некои главни градови на ЕУ кон Киев ги „повреди чувствата на Украинците“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Киев да не се надева многу: Нема…

Брисел нема да вети дека ќе го…

Паѓа довербата во ЕУ: 43% од Србите…

Дали сте за влез на Србија во…