Објавено на:

Кулеба: Украинските власти “сонуваат” за гемранските тенкови “Леопард”

t

Украинските власти „сонуваат“ за германски тенкови „Леопард“, но досега „ниту ни се приближиле“ да ги добијат, изјави украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба.


„Се разбира, нашиот сон се германските тенкови Леопард, но не сме ни приближиле до тоа. Се друго е во тек… како што е сагата Гепард (самоодни противвоздушни пушки Гепард), но можеби потребни се пуканки за да се чека крајот на оваа историја“, рече Кулеба на прес-конференција во Давос.
Тој исто така истакна дека неговата страна одлучила да пристапи кон прашањата за испорака на тешко оружје од страна на Германија со „стратешко трпение“.

Претходно, украинскиот амбасадор во Германија изрази разочарување од бавноста на ФРГ во снабдувањето со оружје за Киев, а претходно искажа слични тврдења против Берлин.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров истакна дека секој товар што содржи оружје за Украина ќе стане легитимна цел за Русија. Прес секретарот на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Песков истакна дека испумпувањето на Украина со оружје од Запад не придонесува за успехот на руско-украинските преговори и ќе има негативен ефект.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Поранешен советник во ЦИА: Жал ми е,…

Загубите на вооружените сили на Украина и…

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…