Објавено на:

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија

t

Ја започнав мојата посета на Брисел за да притиснам за шестиот пакет санкции воведени од Европската Унија против Русија, што мора да го вклучи и ембаргото на нафтата, објави денеска на Твитер, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

– Ќе се фокусирам на дополнително снабдување со оружје и доделување на Украина статус кандидат за ЕУ. Ние веруваме дека Украина заслужува индивидуална проценка заснована на заслуги, пишува Кулеба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шмигал: Самитот Украина-Европска унија ќе се одржи…

Украинскиот премиер Денис Шмигал денеска изјави дека…

ОВА Е НОВАТА КОКАИН-ПРЕСТОЛНИНА НА ЕВРОПА: Балканска…

Белгија неодамна стана европски центар на шверцот…

Нов повик од Стојанов: Вели дека биле…

Виктор Стојанов кој е основач на бугарската…

Се огласи и Борел: Најсилно го осудувам…

Високиот преставик за надворешна и безбедносна политика,…

Ана Волш е жива, жртва е на…

Иако врз основа на бројни докази кои…