Курти “во елемент”: Најдобро би било да бидам главен јавен обвинител!

t

Премиерот Албин Курти, критикувајќи го судскиот систем во Косово, рече дека секој ден се повеќе сфаќа дека „најдобро би било тој да стане главен обвинител“, пренесува Коха.


Презентирајќи го буџетот за 2023 година во Пеќ во саботата, Курти го коментираше и судскиот систем, кој неодамна беше жестоко критикуван од владините претставници откако беа откриени низа неуспеси во случајот со убиството на 35-годишната трудница од страна на нејзиниот сопруг во дворот на Клиниката за гинекологија.

„Секој ден како премиер, често дури и слушајќи го министерот Хекуран Мурати, ми се чини дека најважниот чекор би бил да станам главен обвинител. Да, јас не можам да бидам главен обвинител, вие ме поставивте за премиер, јас не може да биде главен обвинител.Ако и обвинителството и судството не работат како што треба ќе задоцниме.Да доцниме да но се помалку и оптимист сум дека ќе успееме и во оваа пречка како и во другите“, рече Курти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…

Шокантна одлука на судот во Приштина: Отфрлено…

Основниот суд во Приштина го отфрли обвинителниот…

Србија “ќе си легне на брашното”? Лајчак…

Специјалниот пратеник на ЕУ, Мирослав Лајчак, рече…

Додик во одбрана на Вучиќ: Косово еден…

Претседателот на босанскиот ентитет Република Српска, Милорад Додик,…