Објавено на:

Курти задоволен од постигнатиот договор: Се надевам до октомври нема да има возила со неважечки регистарски таблички

t

Курти: Се надевам дека до октомври во Косово нема да има возила со неважечки регистарски таблички

Косовскиот премиер Албин Курти истакна дека е задоволен од постигнатиот договор за слободно движење на граѓаните, додавајќи дека се надева оти до октомври на Косово нема да има возила со неважечки регистарски таблички, пренесува „Газета експрес“.

„Им дадевме рок на српските граѓани два месеци да ги пререгистрираат своите возила во Република Косово. Се надевам дека до октомври нема да видиме возила со неважечки регистарски таблички на Косово. Такво нешто не е против Србите, се работи за почитување на законот и реципроцитет“, изјави Курти за Би-Би-Си.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти “во елемент”: Најдобро би било да…

Премиерот Албин Курти, критикувајќи го судскиот систем…

Четворица полицајци суспендирани заради случајот со застреланата…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

Дачиќ: Секој предлог кој не вклучува признавање…

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица…

Трагедија во Косово: 17-годишен фудбалер починал за…

Седумнаесетгодишен фудбалер на косовскиот клуб „Трепча ’89“…

Види чудо, Курти експресно го најде “својот…

Пратеникот на Собранието на Србија од Косово,…