Објавено на:

Курти: Косово е “светилник на демократијата” во Европа

t

Албин Курти ја нарече Република Косово „светилник на демократијата“. Според една неодамнешна анкета, оваа држава има највисок рејтинг во Европа. Во Косово 73 отсто веруваат во демократија, а 86 отсто веруваат дека живеат во „држава“ со целосна слобода на изразување.

– Во тој „шаблон“ на демократија и слобода секоја година расте бројот на напади врз српското население што расте. Во 2021 година се регистрирани 133 инциденти, што е двојно повеќе од 2020 година. На секои три дена во „слободната држава Косово“ Албанците го напаѓаат еден од Србите, нивниот имот или некое од православните светилишта. Во исто време, тоа не се споменува во извештаите на американските активисти за човекови права, реагираат српските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ пред собраниската седница за Косово: Ќе…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека…

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Западот го предупредил Курти: Ако не биде…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека бил…

Нови тензии во Косово: Каменуван автомобил на…

Автомобил управуван од Србинот Саша Блажиќ вечерва…

Курти: Во Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека на Косово…