Курти: Мајка Тереза е мајка на целиот свет

t

По повод одбележувањето на 6-годишнината од канонизацијата и 25-годишнината од смртта на Мајка Тереза, косовскиот премиер Аљбин Курти и претседателката Вјоса Османи го посетија домот на сестрите на Мајка Тереза ​​во Пеќ, јавуваат Репортери.


„Мајка Тереза ​​со својот неизмерен труд, со својата исклучителна пожртвуваност, со својата неспоредлива љубов, не бараше надомест или награда, таа стана мајка на целиот свет и ни додаде гордост, како народ и како народ, од чија утроба таа се појави“, рече Курти.

Денеска, додава тој, го одбележуваме споменот на Мајка Тереза, не само поради нејзините несебични напори, не само поради нејзиниот хуманитарен придонес, туку и како идеал што секој од нас треба да го следи, кога сака да им служи на народот и граѓаните.

Курти им се заблагодари на епископот Дон Луш Џерџи и на сестрите на Мајка Тереза ​​за приемот.

Денешната посета беше во рамки на „Денот на Мајка Тереза“ во организација на Владата на Косово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти: Се подготвуваме да аплицираме за членство…

Албин Курти изјави дека по аплицирањето за…

Курти во САД побара американскиот камп Бондстил…

Курти во САД побара американскиот камп Бондстил…

Курти: Србија не сака договор со Косово,…

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека Србија…

Болна работа: Мајка си го фрлила синот…

Мајка си го фрлила петгодишниот син од…

Хорор во Скопје: Ќерка ја нападнала мајката…

26-годишна скопјанка е уапсена откако во нејзиниот…