Објавено на:

Курти: Се залагам за правата на сите во Косово без разлика на етничката и верската припадност

t

Косовскиот премиер Албин Курти во денешната изјава за медиуми по завршувањето на разговорите во Охрид најпрво им се заблагодари на премиерот Ковачевски и претседателот Пендаровски за гостопримството.

– Дојдовме во Охрид да потпишеме договор за имплементација. ЕУ треба да најде начин да го направи овој договор правно релевантен, се надевам тој ќе биде објавен јавно и сите ќе можат да го прочитаат, вели Курти.

Во одговор на прашањето дали ќе се заложи Србите кои поради репресија си заминале од Косово Курти одговори:

– Јас се залагам за правата на сите на Косово и тие кои се тука и тие кои си заминале, се залагам секој да се врати во својата приватна сопственост. Многу од нив ги продале земјиштата но има и такви кои имаат лична сопственост на Косово и јас се залагам за правата на сите тие луѓе без разлика на националната или етничката припадност, вели Курти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…

Косово воведе нови санкции за групата Вагнер

Владата на Косово ја дополни одлуката за…

Немало таква држава: Шпанија забрани настап на…

Косовската карате репрезентација нема да може да…

Речете дека не се држава: Косово формира…

Владата на Косово на денешната седница го…