Објавено на:

Курти: Се подготвуваме да аплицираме за членство во НАТО и ЕУ

t

Албин Курти изјави дека по аплицирањето за членство во Советот на Европа, во тек се подготовките за поднесување апликација на Косово за НАТО и ЕУ.

„Ние аплициравме за членство во Советот на Европа. Нашето членство во Советот на Европа е додадена вредност за Советот и можност Косово да постигне понатамошен напредок во областа на правдата. Правиме подготовки за аплицирање на членство во Партнерството за мир во НАТО, а ќе аплицираме и за членство во ЕУ“, рече Курти на состанокот на Генералниот совет на движењето „Самоопределување“, чиј претседател е тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ му дава на Косово 5.25 милиони…

Европската комисија префрли уште 5,25 милиони евра…

Сѐ е спремно за конфликт: КФОР вежба…

Мисијата на КФОР одржа воена вежба за…

Тешко нив: Ковачевски го предлага Фрчковски да…

Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање како…

Нашите проблеми ги решивме: Македонија е подготвена…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Србите во Косово секојдневно ја чувствуваат политиката…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија,…