“Куршум не ја бие” – Димитров: Нападот на бугарскиот клуб нема да влијае на работата на историската комисија

t

Денес и во петок во Скопје се одржува нов состанок на Мешовитата заедничка комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија. Пред влегувањето во зградата на Министерството за надворешни работи, копретседавачот на Комисијата од бугарска страна, Ангел Димитров изјави дека „очекувањата им се како и секогаш“.

-На дневен ред ќе биде тоа што беше и на минатите состаноци. Тоа значи дека нема напредок, рече Димитров пред медиумите.

Тој е оптимист за понатамошната работа на Комисијата.

-Инцидентите со клубовите влијаат на односите меѓу земјите, но не и на работата на Комисијата. Тоа е брутален чин на омраза, нема како поинаку да се коментира, изјави копретседавачот на Историската комисија за последните напади на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид.

Денеска се одржува 21-от состанок на Мешовитата историска комисија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен бугарски вице-премиер: Скопје и Софија да…

Ситуацијата во бугарско-македонските односи треба да се…

(Фото) Радев се сретна со Пендиков: Немало…

Бугарската држава нема да толерира насилство врз…

Ковачевски најостро го осудува каменувањето на македонскиот…

Премиерот Димитар Ковачевски преку објава на Фејсбук…

Левица бара МНР да го осуди нападот…

„Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва…

Бугарското МНР ја искара Македонија: Се однесуваа…

Остра реакција на бугарското МНР по тензијата…