Објавено на:

Кујната на Кромберг и Шуберт под клуч: 30 нови вработени појавиле симптоми на труење од храната

t

Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ) ја затвора втората менза во фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола, откако кај нови 30 вработени се појавиле симптоми на труење од храната.

Според информациите од ДЗСИ за „Макфакс“ заедничко за сите е консумирање на салата со краставица, домат и пченка.


Претходно неделава симптоми на труење пројавија седум лица кои завршија во битолската клиничка болница пришто едната од мензите беше веднаш ставена под клуч.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…

Има надеж и за Македонија, Борел: ЕУ…

Шефот на  европската дипломатија,  Жозеп Борел, изјави…

(Видео) Џозеф: Бугарија како Русија, сличен пристап,…

Пристапот на Бугарија кон Македонија е сличен…

Советот на амбасадори: Јазикот и историските прашања…

Советот на амбасадори, осврнувајќи се на постигнатите…

(Во живо) Тешка сообраќајна несреќа во Радишани

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва околу…