КФОР го засилува присуството во Косово!

t

Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска соопшти дека разговарал со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со премиерот на приштинските привремени институции, Албин Курти, додавајќи дека присуството на КФОР на административните премини меѓу Косово и Метохија и централна Србија ќе бидат зголемени. „Италија е фактор на мир на Балканот.

Зборував со претседателот Вучиќ и со премиерот Курти. Побарав од двајцата да поттикнат дијалог меѓу двете страни“, напиша Тајани на социјалната мрежа Икс (Твитер). Тој изјави дека со министерот за одбрана на Италија, Гвидо Крочето, е договорено да се работи на зајакнување на присуството на КФОР на „границата меѓу Србија и Косово и спречување на понатамошни конфликти“, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Косово ја зајакнува меѓународната позиција преку соработка…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, соопшти дека…

Косовско обвинителство: Фалсификуваните евра се печатени во…

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Дачиќ: Да не ни се држат лекции…

Замолувам да не ни се држат лекции…

(Видео+Фото) Протести во Приштина, полицијата со шок…

Денес имаше демонстрации во Приштина. Полицијата се…