Кoнфликтот eскалира: НАТО распоредува уште 40.000 припадници на силите за брза реакција, алијансата има на готовс и повеќе од 100 авиони и околу 30 воeни бродови

t

Земјите на НАТО се подготвени да ги распоредат своите сили за брза реакција од 40.000 луѓе во наредните денови, изјави на прес-конференција генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.
„Имаме сојузници. Соединетите Американски Држави и Велика Британија ја зголемија својата подготвеност да се приклучат на силите за одговор на НАТО. Тоа се дополнителни сили кои можеме да ги распоредиме. Бројот на распоредени сили на НАТО е тројно зголемен од 2014 година на околу 40.000“, рече Јенс Столтенберг.
Според него, компонентата на воздухопловните сили е веќе во функција, додека копнените трупи можат да бидат распоредени во рок од неколку дена.
Столтенберг напомена дека алијансата има повеќе од 100 авиони на подготвеност на различни места, како и околу 30 воени бродови, кои дежураат од север до Медитеранот.

По самитот на лидерите на НАТО , генералниот секретар на НАТО изјави дека зајакнувањето на военото присуство на НАТО има за цел да спречи прелевање на конфликтот во Украина на територијата на членките на таа воена алијанса.
„Се договоривме да продолжиме да ја поддржуваме Украина, како и присуството на источната страна, со цел да спречиме каков било напад врз сојузничката земја. „Имаме одбранбено присуство на исток, го зголемуваме присуството не за да предизвикаме конфликт, туку за да го спречиме“, рече Столтенберг.
Генералниот секретар на НАТО смета дека целта на руските акции е промена на власта во Украина.
„Гледаме реторика, пораки кои јасно укажуваат дека целта е да се сменат демократски избраните власти во Киев“, рече Столтенберг, додавајќи дека НАТО е во контакт со украинскиот претседател Владимир Зеленски .
Ја повика Русија веднаш да ја прекине специјалната операција во Украина
Во заедничката изјава по самитот лидерите на НАТО ја повикаа Русија веднаш да ја прекине специјалната операција во Украина и да ги повлече сите свои војници од таа земја.
Во соопштението се тврди дека Русија ја „сноси целосната одговорност за конфликтот“ и дека Москва го „отфрлила“ патот на дипломатијата и дијалогот што „постојано го нудат“ НАТО и неговите сојузници.
НАТО ги нарече дејствијата на Русија „прекршување на меѓународното право, вклучително и Повелбата на ОН “.
„Одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ја нападне Украина е ужасна стратешка грешка за која Русија ќе плаќа висока цена, и економски и политички, уште многу години“, се вели во соопштението.
Русија во четвртокот наутро започна специјална операција со цел демилитаризација и денационализација на Украина . Во телевизиско обраќање до Русите, рускиот претседател Владимир Путин рече дека околностите „бараат решителна и итна акција“ и дека народните републики во Донбас и се обратиле на Русија со барање за помош.
Според рускиот лидер, целата одговорност за крвопролевањето ќе биде на совеста на владејачкиот режим во Украина. Тој ја повика украинската армија да не ги почитува криминалните наредби на украинските власти, да го остави оружјето и да си оди дома.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина знае уште колку борци се заробени…

Заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар изјави дека…

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Официјално: Финска и Шведска одредија датум за…

МНР на Финска: Потпишано барањето за влез…

Слично на членот 5 во НАТО: ЕУ…

Шефот на ЕУ дипломатијата потврди дека доколку…

Захарова: Нека влезат Финска и Шведска во…

Соединетите Американски Држави, принудувајќи ги Финска и…