Објавено на:

Лавров: Ако сакате преговори, Киев нека го отповика указот на Зеленски

t

Западот не сака искрено да гледа на потеклото на украинската криза, туку само прибегнува кон обвинување на Москва, изјави во средата рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во ОН.

„Денес реториката на нашите противници е исполнета со пароли: „инвазија“, „агресија“, „анексија“. И ниту еден збор за основните причини за проблемот“, рече Лавров во говорот во Советот за безбедност на ОН.

Тој продолжи да го обвини Западот за „поттикнување на очигледно нацистички режим во Украина, кој отворено ги препишува резултатите од Втората светска војна и историјата на сопствениот народ“.

„Западот избегнува суштинска дискусија заснована на факти и почитување на сите принципи на Повелбата на ОН. Очигледно нема аргументи за искрен дијалог“, рече министерот.

Лавров ги обвини украинските власти за попречување на мировните преговори. Тој потсети дека украинскиот претседател Володимир Зеленски издаде декрет во октомври 2022 година во кој изјави „неможноста да се водат преговори со рускиот претседател Владимир Путин“.

„Ако САД се заинтересирани за преговори, верувам дека нема да им биде тешко да му наредат на Киев да го отповика указот на Зеленски“, рече Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Автомобил удри во мечка со мали…

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово -…

Американската дипломатија е сигурна дека Мицкоски нема…

Американската дипломатија е сигурна дека Мицкоски нема…

ОБСЕ е спасена

ОБСЕ е спасена. Со овие зборови Претседавачот…

Вучиќ: ЕУ ќе ја затвори вратата за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Дубаи…

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…