Објавено на:

Лавров: Американската политика на воена конфронтација со Русија може да предизвика нуклеарен конфликт со катастрофални последици

t

Политиката на воена конфронтација на САД и НАТО со Русија може да предизвика директен судир на нуклеарните сили со катастрофални последици, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во видео порака до учесниците на Московската конференција за неширење.

„Во услови на напорите на Западот да ја задржи Русија, политиката на Соединетите Американски Држави и НАТО во целина за фактичка воена пресметка со нас е сериозна закана. „Очигледно е дека тоа може да предизвика директен конфликт меѓу нуклеарните сили со катастрофални последици“, нагласи министерот.

„Принудени сме редовно да испраќаме предупредувачки сигнали во овој поглед. Но, наместо да ги сфатат сериозно, на Запад тие злонамерно ги искривуваат и не обвинуваат дека користиме „реторика на закани““, додаде Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги притискаат и Србија и Косово:…

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска…

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

Потоп: 65% од Американците сметаат дека Бајден…

Само 41 отсто од Американците ја одобруваат…

Владата ќе забрани увоз на руска нафта…

Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната…

САД ја поздравуваат деескалацијата на реториката меѓу…

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на…