Објавено на:

Лавров без ракавици ги открива намерите на Путин: Русија се обидува да стави крај на светскиот поредок во кој доминираат САД

t

Руската воена акција во Украина има за цел да стави крај на светскиот поредок во кој доминираат САД, објасни рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Вашингтон бара превласт со наметнување ад-хок правила и кршење на меѓународното право, тврди тој, во интервјуто емитувано на руската телевизија во понеделникот.

Тој мислеше на обидите на Америка да наметне свој таканаречен „меѓународен поредок заснован на правила“, кои наидоа на силен отпор од Москва и Кина.


„Нашата специјална воена операција има за цел да стави крај на неприкосновеното проширување [на НАТО] и на неприкосновениот нагон кон целосна доминација на САД и нивните западни субјекти на светската сцена“, изјави Лавров за новинската телевизија „Россија 24“.

„Оваа доминација е изградена врз груби прекршувања на меѓународното право и според некои правила, кои сега толку многу ги хипуваат и кои ги креираат од случај во случај“, додаде тој.

Русија е меѓу нациите кои нема да се потчинат на волјата на Вашингтон, додаде рускиот дипломат. Тоа ќе биде само дел од меѓународната заедница на еднакви и нема да дозволи западните нации да ги игнорираат нејзините легитимни безбедносни грижи, рече Лавров.

Лавров го критикуваше шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, затоа што се чини дека поттикнува повеќе борби во Украина. Највисокиот дипломат на блокот рече дека конфликтот „ќе победи на бојното поле“, бидејќи најави поголема воена помош за Киев минатата сабота. Лавров изјавата ја нарече „безобразна“.

„Кога шефот на дипломатијата… вели дека одреден конфликт може да се реши само со воена акција… Па, тоа мора да биде нешто лично. Тој или погрешно зборувал или зборувал без да размислува, давајќи изјава што никој не ја барал од него. Но, тоа е срамота забелешка“, додаде Лавров.

Улогата на ЕУ се смени за време на безбедносната криза во Украина, смета министерот. Претходно не дејствуваше како воена организација која „колективно се бори против измислена закана“. Лавров рече дека промената е резултат на притисокот врз членките на блокот од страна на Вашингтон, што го притисна поблиску до НАТО.

Од своја страна, Русија сака да преговара за мир со Украина, додаде Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…