Објавено на:

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И тој ги тераше европските земји да го нападнат СССР!

t

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот колективен Запад за да ја претворат Украина во инструмент за борба против Русија, како што Адолф Хитлер некогаш ги „поставуваше под оружје“ земјите од Европа за да го нападнат СССР, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.


„Денес, САД го потчинија речиси целиот колективен Запад, мобилизирајќи го да ја претвори Украина во инструмент за борба против Русија. Исто како што Хитлер некогаш ги стави под оружје повеќето европски земји за да го нападне Советскиот Сојуз“, рече Лавров, говорејќи во Државната дума при ратификацијата на договорите за влез на регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон во Руската Федерација.


„Исто како и тогаш, сегашните планови не се предодредени да се остварат. Претседателот ова го кажа многу јасно во Кремљ“, додаде министерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…

Лукашенко тврди: САД не ѝ дозволуваат на…

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави денеска…

(Видео) Кирилов: Документите покажуваат дека Американците “си…

Новообјавените документи ги потврдуваат американските обиди за…

САД го поздравуваат договорот меѓу Косово и…

САД го поздравуваат постигнатиот договор меѓу Косово…

Османи: САД имаа значаен придонес во постигнувањето…

Косовската претседателка Вјоса Османи им се заблагодари…