Објавено на:

Лавров го повика Западот на “танц”: Потребни се двајца за танго

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Москва останува отворена за директни разговори со Западот, но „потребни се двајца за танго“.

Министерот беше прашан од дописникот на RT во петокот за неодамнешните коментари на полскиот претседател Анджеј Дуда. Полскиот лидер ги критикуваше Франција и Германија дека продолжуваат да имаат телефонски разговори со претседателот Владимир Путин и праша дали некој зборувал „вака со Адолф Хитлер за време на Втората светска војна“.

Зборувајќи за недозволивоста на каков било дијалог со Русија, „нашите полски колеги почнаа активно да ја развиваат украинската територија“, истакна Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Постои ризик други земји да бидат…

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени…

Лавров: Буча е наместено сценарио како „Рачак“

Кога нешто е во интерес на САД,…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…

Лавров најави визи за непријателските земји меѓу…

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,…