Објавено на:

Лавров го спомена Косово: Зошто им го дозволивте тоа на Албанците, но не и на Русите

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Западот има двојни стандарди во однос на Русија и Украина.

Тој рече дека тоа е закана за руската култура, религија, јазик и затоа Русија реагирала.


Лавров рече дека Западот извршил агресија врз Југославија со бомбардирање за да ја „скрши“. Тој објасни дека во тоа време Западот ги поддржувал Албанците на Косово и Метохија.

„Целиот Запад аплаудираше на тоа, како на демократија и избори. Зошто на Албанците во Косово тоа им е дозволено да го прават, а на Русите во Украина не им е дозволено“, праша тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија му забрани влез на Бајден и…

Русија забрани влез во земјата на 963…

Како во среден век! – Во Македонија…

Домашната јавност се вознемири од веста за…

Литванија од утре без гас

Министерството за енергетика на Литванија соопшти дека…

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Руски професор по политички науки тврди дека…

Следната недела разговор меѓу Вучиќ и Путин,…

Претседателите на Русија и Србија, Владимир Путин…