Објавено на:

Лавров: Западот се лаже ако мисли дека Москва ќе плаче и моли за прошка, нема да дочекате да капитулираме

t

Западот нема да чека Русија да побара прошка и да капитулира пред санкциите, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

„За да верувате дека овој бран санкции ќе не натера „да плачеме за помош и да бараме прошка“, треба да бидете лош планер и да не знаете ништо за надворешната политика на Москва или за тоа како да се справи со Русија“, рече рускиот министер. интервју за ТВ каналот Ал Арабија.

Руската Федерација не мисли дека е во војна со НАТО, но се чини дека алијансата верува во нешто друго, рече Лавров, додавајќи дека Русија никогаш не флертува со темата за нуклеарна војна, туку дека Зеленски зборувал за тоа во Минхен.

Повеќето од партнерите на Руската Федерација се префрлија на начинот на плаќање на гасот во рубљи, објави рускиот министер за надворешни работи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Постои ризик други земји да бидат…

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени…

Лавров: Буча е наместено сценарио како „Рачак“

Кога нешто е во интерес на САД,…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…

Лавров најави визи за непријателските земји меѓу…

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,…