Објавено на:

Лавров: НАТО е геополитички проект на колонизација на територии по распадот на СССР

t

Русија неодамна му понуди на Западот свој предлог за договор за безбедносните гаранции, за кој Лавров вели дека не е ултиматум, но дека разговорите за тоа не можат да траат бесконечно, пренесува ТАС.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека НАТО е геополитички проект на колонизација на територии по распадот на Советскиот Сојуз и Варшавскиот пакт.

„НАТО е чист геополитички проект за колонизација на територии без господар по исчезнувањето на Варшавскиот пакт и распадот на Советскиот Сојуз. Затоа и го прават тоа“, рече Лавров во интервју за каналот на Соловиев на Јутјуб.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Експерти за дезинформации во канцелариите на ЕУ…

Повеќето од неодамнешните кампањи на Русија се…

Знамињата на земјите членки на НАТО на…

Знамињата во седиштето на НАТО се спуштени…

Македонски војници ангажирани во НАТО операција во…

Повеќе од 250 војници на земјите на…

Владата ќе забрани увоз на руска нафта…

Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната…

Кадиров ги открива плановите: По Украина, Полска…

Рамзан Кадиров се прашува што ќе се…