Објавено на:

Лавров откри што ќе се случи во случај на нуклеарна војна

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека не смее да се започне нуклеарна војна бидејќи во неа не може да има победник.

Тој посочи дека Русија е „шампион“ во давањето ветувања на другите земји дека никогаш нема да започне нуклеарна војна.

Лавров исто така посочи дека Русија не смета дека е во војна со НАТО алијансата, а таквиот развој на настаните би ги зголемил ризиците од нуклеарна војна, што не може да се дозволи

-За жал, се добива впечаток дека НАТО верува дека е во војна со Русија, рече Лавров во интервју за ТВ каналот Ал Арабија.

На прашањето дали руската армија сака целосна контрола над Донбас и јужна Украина за да обезбеди копнен коридор за Крим, Лавров рече: -Не е до мене да зборувам за воени средства за постигнување на руските цели.

Лавров не го потврди прашањето дали операциите во Донбас ќе завршат до 9 мај, кога Русија го одбележува Денот на победата над нацизмот.

-Операциите во Донбас ќе бидат завршени кога ќе бидат спроведени и реализирани цивилите што ви ги опишав, додаде тој.

Според него, укинувањето на санкциите наметнати на Русија е дел од мировните преговори меѓу Москва и Киев, кои се тешки, но продолжуваат на дневна основа.

– Руската и украинската делегација всушност секојдневно разговараат преку видео врска за нацрт за евентуален договор, истакна Лавров.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски од почетокот на инвазијата на 24 февруари инсистира западните санкции кон Русија да бидат посилни и истите да не бидат дел од преговорите.

Последните преговори помеѓу Украина и Русија лице в лице од 29 март, а атмосферата се влоши поради украинските обвинувања дека руските сили извршиле злосторства додека се повлекувале од областите во близина на Киев. Москва ги отфрли обвинувањата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Ауди“ со илегални мигранти се судри со…

Вчера на регионалниот пат Валандово – Струмица…

Мајка од Кочани пријавила дека исчезнала ќерката,…

На 01.12.2023 во 09.15 часот во Полициската…

Југ до Зеќири: Се лизна уште еден…

Игор Југ, кој доби 11 години затворска…

Светот бил на раб на нуклеарна катастрофа:…

Нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија, синоќа…

Од МВР појаснуваат зошто двапати во различно…

На 27-ми ноември 2023 година во 11…