Објавено на:

Лавров: Постои ризик други земји да бидат вовлечени во војната

t

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени во конфликтот во Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Вакви ризици, се разбира, постојат. Тоа што режимот во Киев бара (ракетни фрлачи со повеќе цевки), и тоа без дискусија и наредбено кон неговите западни покровители…тоа, прво, ги надминува сите граници на пристојност, и второ, тоа е директната провокација за Западот да се вовлече во вооружени дејствија“, изјави Лавров пред новинарите на крајот од неговата посета на Ријад.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина го брани целиот демократски свет, да…

Во Украина на удар се демократијата и…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Врти, сучи, суд да се формира: САД…

САД се залагаат за формирање на специјален суд за…