Објавено на:

Лавров пресече: Нема да се обноват поранешните односи меѓу Русија и Западот

t

Поранешните односи меѓу Русија и Западот нема да бидат обновени, изјави министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров на прес-конференција за европската безбедност.


„Јасно е само дека ако, и кога, во одреден момент во времето, нашите западни соседи и нема бегање од соседството, нашите западни соседи и поранешни партнери одеднаш се заинтересираат некако да ја вратат заедничката работа на европската безбедност, тогаш таму нема да има реставрација. Затоа што реставрацијата значи она што беше порано. Но, нема да има работа како и обично“, нагласи шефот на дипломатијата.


Така, акциите на ОБСЕ денес ни овозможуваат да поставиме прашања за тоа каков ќе биде односот меѓу оваа организација и Москва, рече Лавров. Кога Западот ќе сфати дека е подобро да коегзистира врз основа на договорените договори, Москва ќе ги послуша нивните предлози.

ОБСЕ беше создаден за да ги смири односите меѓу Истокот и Западот, но курсот на доминација на Западот го спречи тоа, изјави шефот на руската дипломатија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…