Објавено на:

Лавров пристигна во Кина

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Кина, што е негова прва посета на земјата откако Русија ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари.

Лавров слета во Хуангшан, град во источна Кина, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Шефот на руската дипломатија според најавите треба да има неколку средби во Кина, а се наведува дека главна тема е начинот на кој Русија и Кина можат да му помогнат на Авганистан.

На состаноците треба да присуствуваат и дипломати од САД и Авганистан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белорусија ќе дозволи транзит на украинското жито…

Белорусија во петокот им потврдила на Обединетите…

ДЕНЕСКА ПОЛНЕЛ 40 ГОДИНИ: Таткото на македонскиот…

Ужасни вести денеска доаѓаат од Бугарија, од…

Мистериозна смрт на младиот Енвер- неговиот живот…

Енвер Пајазетовиќ почина на 35-годишна возраст во…

Пожар во фабрика за воена опрема во…

Пожарот бил локализиран откако зафатил површина од…

Сонот на Меси продолжува, Аргентина по пенали…

Фудбалската репрезентација на Аргентина победи во четвртфиналето…