Објавено на:

Лавров: Работиме еврото и доларот да бидат сменети со национални валути! Уцените и диктатите нема да влијаат на односите меѓу Русија и Индија

t

Лавров во изјава за медиумите после посетата на Индија изјави: Уцените и диктатите нема да влијаат на односите меѓу Русија и Индија.

„Партнерството меѓу Русија и Индија не зависи од конјуктурните принципи, особено од незаконските методи на диктирање и уцени. Знаете дека е сосема бесмислено да се користи ваков тип на политика кон земји како Русија, Кина, Индија и многу други. „Тоа само значи дека луѓето кои предлагаат и спроведуваат таква политика, а сепак ја наметнуваат на другите, не ги разбираат добро националните идентитети на оние земји со кои се обидуваат да разговараат на јазикот на уцени и ултиматуми“, рече Лавров.

Тој потсети дека Русија веќе неколку години се движи кон замена на еврото и доларот со национални валути во трговијата со земји како Индија или Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Постои ризик други земји да бидат…

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени…

Лавров: Буча е наместено сценарио како „Рачак“

Кога нешто е во интерес на САД,…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…

Лавров најави визи за непријателските земји меѓу…

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,…