Објавено на:

Лавров распали: НАТО го прави токму она за кое ја обвинувa Русија

t

НАТО го прави токму она за што ја обвинува Русија – трупа сили, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, додавајќи дека руската армија е на своја територија.
„Како одговор на тоа што руската армија е на своја територија и не напаѓа или ги зголемува силите на границата со членките на НАТО, Алијансата го прави токму тоа (трупа сили) за кое не обвинуваат“, рече Лавров. на прес-конференција со италијанскиот колега Луиџи ди Мајо.

Оценката на министерот за сопствената непогрешливост со НАТО ги надмина сите граници.
„Најпикантниот дел е што тие велат: „Ние сме многу загрижени поради големото, неоправдано руско воено присуство и зајакнувањето на тоа присуство во Украина и Белорусија“. Како ви се допаѓа? Чувството на сопствената надмоќ и непогрешливост ги надмина сите граници, а нашите колеги од НАТО едноставно не го гледаат тоа“, рече тој.


Според него, Алијансата зазема провокативна и арогантна позиција со својата политика на отворени врати, бидејќи на тој начин ги поттикнува неутралните земји да влезат во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

САД отстранија пет екстремистички групи од листата…

САД денеска отстранија пет екстремистички групи од…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

САД ќе остават 100.000 војници во Европа

САД навестуваат дека уште некое време во…