Објавено на:

Лавров распали: НАТО го прави токму она за кое ја обвинувa Русија

t

НАТО го прави токму она за што ја обвинува Русија – трупа сили, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, додавајќи дека руската армија е на своја територија.
„Како одговор на тоа што руската армија е на своја територија и не напаѓа или ги зголемува силите на границата со членките на НАТО, Алијансата го прави токму тоа (трупа сили) за кое не обвинуваат“, рече Лавров. на прес-конференција со италијанскиот колега Луиџи ди Мајо.

Оценката на министерот за сопствената непогрешливост со НАТО ги надмина сите граници.
„Најпикантниот дел е што тие велат: „Ние сме многу загрижени поради големото, неоправдано руско воено присуство и зајакнувањето на тоа присуство во Украина и Белорусија“. Како ви се допаѓа? Чувството на сопствената надмоќ и непогрешливост ги надмина сите граници, а нашите колеги од НАТО едноставно не го гледаат тоа“, рече тој.

Според него, Алијансата зазема провокативна и арогантна позиција со својата политика на отворени врати, бидејќи на тој начин ги поттикнува неутралните земји да влезат во НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи барала од американскиот амбасадор санкции за…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денеска се…

Хилари Клинтон: Путин ги мрази САД!

Поранешниот американски претседателски кандидат Хилари Клинтон и…

Шојгу: Војната во украина ќе трае најмалку…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу кажа…

Нова уцена од Ердоган: Ќе ја примиме…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека…

Петровска на средба со командантот на Армијата…

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска денеска се…