Лавров решителен: Позицијата на Русија за Косово е непроменета, ќе им помогнеме на Србите!

t

Позицијата на Русија за Косово е непроменета. Москва повикува на одржливо и взаемно прифатливо решение меѓу Белград и Косово, изјави во понеделник рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на разговорите со српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин, кој е во посета на Србија.

„Што се однесува до Косово, позицијата на Русија е непроменета. Тоа повеќепати беше повторено од претседателот Владимир Путин. Ние повикуваме на одржливо, взаемно прифатливо решение меѓу Белград и Приштина врз основа на резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите нации. Секако, тоа мора пред се , да бидат во согласност со меѓународното право и да бидат одобрени од Советот за безбедност на ОН“, рече тој. „Ќе прифатиме такво решение што ќе биде прифатливо за Србите. Ќе им дадеме сеопфатна поддршка на нашите српски пријатели за да го постигнат овој резултат.

Тој, исто така, истакна дека разговорите со посредство на ЕУ меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, кои се одржаа во Брисел, не дадоа напредок.

„Знаеме за резултатите од последната рунда разговори меѓу [српскиот] претседател Александар Вучиќ и [косовскиот] премиер Албин Курти, што се одржа во Брисел со посредство на Европската унија. Не беа постигнати резултати. Напротив, гледаме назадување на постојните договори, при што тензијата на северот на Косово е сè уште на место“, рече тој.

Според Лавров, ова е резултат на политиката на Западот, „која е насочена да ги поткопа сите принципи на европската безбедност договорени во рамките на ОБСЕ“. Овие принципи предвидуваат неделива и еднаква безбедност и Русија и Србија се посветени на нив, објасни тој.

„Ние ќе инсистираме на овие пристапи. Политиката на Западот за разбивање на неговите обврски продолжува, вклучително и на Балканот и во ситуацијата во Украина, која е испровоцирана од Западот“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белорусија ќе дозволи транзит на украинското жито…

Белорусија во петокот им потврдила на Обединетите…

ДЕНЕСКА ПОЛНЕЛ 40 ГОДИНИ: Таткото на македонскиот…

Ужасни вести денеска доаѓаат од Бугарија, од…

Мистериозна смрт на младиот Енвер- неговиот живот…

Енвер Пајазетовиќ почина на 35-годишна возраст во…

Пожар во фабрика за воена опрема во…

Пожарот бил локализиран откако зафатил површина од…

Сонот на Меси продолжува, Аргентина по пенали…

Фудбалската репрезентација на Аргентина победи во четвртфиналето…