Објавено на:

Лавров: Русија ќе ги продолжи преговорите со Украина кога ќе имаат чест да ни се обратат

t

Русија ќе ги продолжи преговорите со Украина, почнувајќи од ситуацијата на теренот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за белоруската државна телевизија.

„Кога ќе имаат чест да ни се обратат со предлог за продолжување на дипломатскиот процес, на кој, како што јас разбирам, инсистираат Европејците, но Англосаксонците не дозволуваат, ќе видиме каква е ситуацијата на терен. Има ослободени области. „Повеќето жители не ни помислуваат да се вратат под контрола на неонацистичката влада или владата која на секој начин го поттикнува неонацизмот“, рече министерот.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…