Објавено на:

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува Мали во борбата против тероризмот

t

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали во борбата против тероризмот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата со министерот за надворешни работи на Мали, Абдула Диоп.

„За нас е од големо значење да ги слушнеме оценките за ситуацијата во вашата земја, за напорите на вашата Влада за нормализирање на ситуацијата, вклучително и елиминирање на терористичката закана. Ќе продолжиме да ви ја даваме сета можна поддршка за ова прашање“, рече Лавров.


Посетата на рускиот министер за надворешни работи на Мали е реализирана по обидот за воен удар во оваа африканска земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…

Светските лидери се соочуваат со кризи на…

Каква разлика прави една година. Огромните предизвици,…

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…