Објавено на:

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува Мали во борбата против тероризмот

t

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали во борбата против тероризмот, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата со министерот за надворешни работи на Мали, Абдула Диоп.

„За нас е од големо значење да ги слушнеме оценките за ситуацијата во вашата земја, за напорите на вашата Влада за нормализирање на ситуацијата, вклучително и елиминирање на терористичката закана. Ќе продолжиме да ви ја даваме сета можна поддршка за ова прашање“, рече Лавров.

Посетата на рускиот министер за надворешни работи на Мали е реализирана по обидот за воен удар во оваа африканска земја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…