Објавено на:

Лавров се закани: Молдавците треба да се загрижени, ги вовлекуваат во НАТО

t

– Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров вчера изјави дека Молдавците треба да се загрижени за својата иднина бидејќи земјата ја вовлекуваат во НАТО.

Во текот на изминатата недела мистериозни експлозии одекнаа на повеќе локации во Транснистрија, регион во Молдавија со посебен статус, но речиси под целосна контрола на Москва, каде се стационирани руски трупи.

Тоа ги зголеми стравувањата од ширење на конфликтот низ регионот, пред сè во сепаратистичките региони во Молдавија и во Грузија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ повика на обединување на Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ им се…

Шоле го охрабрил Вучиќ да преземе чекори…

Специјалниот советник во американскиот Стејт департмент, Дерек…

Ердоган го претстави новиот кабинет: Ова се…

Реџеп Таип Ердоган, откако денеска свечено положи…

Украинците бесни: Унгарија објави карта од Украина…

Украинското Министерство за надворешни работи ја укори…

ТАЖНА ВЕСТ: Малата Ана не успеа да…

Девет годишната Ана Аргировска од Куманово, за…