Лавров се пошегува во Њујорк: Се е во ред, само страдаме од изолација

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој пристигна во Њујорк за да учествува на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, за време на состанокот со генералниот секретар на Лигата на арапските држави, Ахмед Абу ел-Гејт, се пошегува дека единствениот проблем на Русија сега е дека „страда од изолација.“ „.

„Се е во ред, ние само страдаме од изолација“, рече Лавров на прашањето на Гејт како му оди.

Инаку, Гејт коментираше и дека пред салата за состаноци на Лавров има „вистинска редица“ заинтересирани за разговор.

Во врска со средбата меѓу Лавров и Гејт, руското Министерство за надворешна политика соопшти дека официјалните лица го потврдиле интересот за одржување на шестата министерска сесија на руско-арапскиот форум за соработка наменета за решавање на кризни ситуации на Блискиот Исток и Северна Африка, како и зајакнување на стабилноста во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес во Србија: “Се разбудив, мама го…

Денеска во 9 часот и 47 минути…

50 евра празничен бонус за пензионерите во…

Албанските пензионери ќе добијат „празничен бонус“ во…

Скопјанец приведен поради палење на автомобил

На 03.12.2023 во 03.30 часот на подрачјето…

Мелони во Србија на средба со Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе биде…