Објавено на:

Лавров се пошегува со Западот: Ни украдоа повеќе од 300 милиони долари за да имаат пари да го платат рускиот гас

t

„Западот, во суштина, украде повеќе од 300 милијарди долари од Русија со тоа што ѝ ги одзеде парите за да може да го плати рускиот гас“, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Кога нашите западни пријатели „ни украдоа повеќе од 300 милијарди долари по почетокот на специјалната воена операција во Украина, тие всушност го украдоа она што го платија за гас“, изјави министерот Лавров за Ал Арабија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен австриски вице-канцелар: На Западот не му…

Западот и, особено, германските политичари со години…

Ердоган му се закани на Западот поради…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го коментираше…

Западот го предупредил Курти: Ако не биде…

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека бил…

Лавров пресече: Нема да се обноват поранешните…

Поранешните односи меѓу Русија и Западот нема…

Борел: Западот ќе ја уништи руската армија…

Руски нуклеарен напад врз Украина ќе предизвика…